Hızlı Emlak Arama
Anahtar Kelime veya İlan Numarası
Emlak Türü
İlan Kategorisi
Şehir
İlçe
Semt
Mahalle/Sokak
Fiyat Aralığı
Max
Sıralama
Ana Sayfa Konut(5) İşyeri(0) Arsa(1) Bina(0) Devremülk(0) Turistik Tesis(0)
Hızlı Emlak Arama
Anahtar Kelime veya İlan Numarası
Emlak Türü
İlan Kategorisi
Şehir
İlçe
Semt
Mahalle/Sokak
Fiyat Aralığı
Max
Sıralama
Kredi Hesaplama
Kredi Tutarı
Faiz Oranı
Vade (Ay)
Kastamonu Hava Durumu
28.10.2020
29.10.2020
30.10.2020
Emlak Haberleri
Konut Kredisi Yapılandırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Konut Kredisi Yapılandırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kiracı Ev Alırsa Kira Sözleşmesi Ne Olur, Evden Çıkabilir Mi?
Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş ve sunulan tarihi fırsat ile beraber kiracılar ev sahibi olmak için düğmeye bastı. Ancak yıl başında kira sözleşmesini yenileyen ya da daha yeni kira kontratı imzalayan kiracılar durumları hakkında ikilemde kaldı. Peki, kiracı ev alırsa ne olur, devam eden kira sözleşmesi iptal olur mu, kiracı sözleşme devam ederken evden çıkabilir mı, para ödemesi gerekir mi, depozitoyu geri alma hakkı var mı? Soruların yanıtları haberimizde...

Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla devam ederken 3 devlet bankası tarafından başlatılan tarihi konut kredisi kampanyası büyük yankı uyandırmıştı.  1 yıl ertelemeli konut kredisi  verilmesinin yanı sıra sıfır konutlarda yüzde 0.64 ve ikinci el konutlarda yüzde 0.74 faiz oranı ile kredi desteği verilmesi de talebi arttırdı. 

KİRACI EV ALIRSA NE OLUR?

Bu süreç en çok kira ödemekten bıkan ve kendi evinin sahibi olmak isteyen kişileri sevindirdi. Özellikle de ilk konut kredisi taksit ödemesi için 1 yıl erteleme imkanı sunulması vatandaşı ev sahibi olma konusunda biraz daha cesaretlendirdi.  Süreçte kiracılar ev sahibi olmak için harekete geçerken kiracıların en büyük endişesi ise devam eden kira sözleşmeleri oldu. Kira sözleşmesi devam eden kiracılar için yükümlülükte devam etmektedir.  Kira sözleşmesinin haklı fesih sebepleri içerisinde kiracının ev alması yer almazken bu durumda karşılıklı anlaşma ile sözleşmenin feshi gerekir. Aksi durumda kiracı 3 aylık tazminat ödemekle yükümlüdür. Yani kiracının aylık kirası bin 500 lira ise toplamda 4 bin 500 liralık bir tazminat ödeme yükümlülüğü doğar.  Eğer ev sahibi taşınmazı 3 ay içerisinde yeniden kiraya verirse kiracının tazminat ödeme yükümlülüğü sona erer. Ev sahibinin evi 2. ayda kiraya vermesi durumunda sadece bir aylık kira bedeli tazminat olarak ödenir. 


 

Ev almayı düşünenler dikkat! Fiyatlar artacak mı? Bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi ve konut kredisi peşinat oranının yüzde 10'a indirilmesi konuta olan talebi artırdı. Peki bundan sonraki süreçte konut fiyatları ne olacak? Konut fiyatları artacak mı? İşte tüm merak edilenler...   Sekiz aydır bankaların konut kredisi faiz oranlarında çeşitli fırsatlar sunması konut kredisine olan talebi artırmıştı. Konut kredisi peşinat oranının yüzde 10'a düşürülmesiyle artan konut talepleri sonrasında uzmanlar, konut almak için doğru zaman olduğunu açıklamıştı. 

2020'de beyan edilecek 2019 kira gelirlerinin vergi hesabı! Her yıl; konut kira geliri için yararlanılabilecek istisna tutarı güncelleniyor. Güncellenen bu tutarlar beyanname veren yaklaşık iki milyon kişiyi ilgilendiriyor...

Kiracılı Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Ev alma sürecinde öncelikle maddi sorunlar ile baş etmeye çalışıyoruz. Aylık bütçemizde gerekli düzenlemeleri yapmak, peşinat belirlemek veya konut kredisine başvurmak bunlardan birkaçı.